Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi 2. edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni w Kinotece. Znamy szczegóły wydarzenia

Katarzyna Glegoła
Katarzyna Glegoła
2. edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET'S DOC rozpocznie się już w połowie kwietnia. Wydarzenie będzie odbywało się w formie hybrydowej – zarówno stacjonarnie w Kinotece PKiN do 20 kwietnia, jak i na platformie VOD Warszawa – gdzie festiwalowe dokumenty będą dostępne do 5 maja. Festiwal ma na celu przybliżyć młodym widzom niezwykłą moc kina dokumentalnego.

Festiwal LET'S DOC jest jednym tego rodzaju wydarzeniem filmowym w Polsce. Jego program obejmuje wyłącznie filmy dokumentalne skierowane do młodej widowni w wieku od 10 do 18 lat. Pierwsza edycja wydarzenia przyciągnęła mnóstwo młodych pasjonatów kina.

W przeciwieństwie do koloryzowanych treści w mediach społecznościowych kino dokumentalne jest mostem łączącym młodą widownię z rzeczywistością, w której może się przejrzeć się jak w lustrze. Podczas festiwalu oczy młodych ludzi skierowane zostaną na prawdziwe życie i problemy. Będzie to dla nich próba zrozumienia otaczającego świata i znalezienia w nim swojego miejsca.

Zależy nam, by to, co oglądają na ekranie nasi widzowie, było jak najbliższe rzeczywistości. Pokazujemy kino tworzone z odpowiedzialnością, w którym reżyserzy i reżyserki przedstawiają swoich bohaterów z wrażliwością i rzetelnością. Z naszych doświadczeń wynika, że film dokumentalny jest także bardzo efektywnym narzędziem do pracy edukacyjnej i pretekstem do poruszania ważnych tematów, takich jak relacje rodzinne i rówieśnicze, stereotypy kulturowe, wyzwania związane z niepełnosprawnością, migracją, kryzysem klimatycznym – mówi Katarzyna Ślesicka, dyrektorka festiwalu i kierowniczka działu edukacji Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Tematyka tegorocznego Festiwalu LET'S DOC skupia się na życiu nastolatków i ich codziennych doświadczeniach. W programie m.in.:

  • „Ostatnia pieśń z Kabulu” i „Linda i Irina” – filmy ukazujące różne aspekty życia młodych ludzi w obliczu wyzwań:
  • Historia „Ostatniej pieśni z Kabulu” przenosi nas do Afganistanu pod panowaniem Talibów, gdzie młode muzykantki muszą zmierzyć się z brutalnymi zakazami i przemocą, które zagrażają ich pasji i wolności,
  • „Linda i Irina” przedstawia historię przyjaciółek mieszkających we Francji i stawiających czoła życiowym decyzjom, które wpływają na ich relacje i przyszłość.
  • Filmy „Hormony” i „Moja siostra” dotykają delikatnych tematów związanych z dojrzewaniem i relacjami rodzeństwa.
  • „Neurotypy” – film poruszający kwestie społeczne. Opowiadający historię młodej dziewczyny w spektrum autyzmu, walczącej o swoje prawa i aktywnie angażującej się w walkę o sprawiedliwość społeczną.

Festiwal LET'S DOC nie tylko inspiruje młodych ludzi do poszerzania horyzontów i zrozumienia świata, lecz także zachęca ich do aktywnego udziału w życiu społecznym. Prelekcje, dyskusje lub spotkania z gośćmi towarzyszące każdej projekcji sprawiają, że festiwal jest też przestrzenią, w której młodzież może odkrywać siebie i świat w autentyczny i inspirujący sposób – zachęcają organizatorzy.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto